“Ekim Geçidi” sergisi, 29 Ekim’de Mersinlilerle buluşuyor

Tarih: 21 Ekim 2021 Perşembe 14:43

“Ekim Geçidi” sergisi 20. Yılına özel Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Uluslararası online ve canlı olarak gerçekleşecek olan sergiye 71 sanatçı katılım gösterecek. 29 Ekim saat 17.00’da Cumhuriyet Balosu ile açılacak olan sergi 30 Kasım’a kadar Mezitli GMK Bulvarı Fatih Mahallesi Bazzar Sergi Duvarı’nda izlenebilecek.

Haber- Gizem Konucu

Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde gerçekleşen basın toplantısında konuşan Küratör Prof Dr. Nurseren Tor, “Cumhuriyet’in kurulmasıyla Mersin’de eğitim tüm toplumsal değişim ve dönüşüm yaşayan toplumlarda olduğu gibi Türkiye’de de, ulus-devlet kurma sürecinde, yeni bir toplum yaratmak ve yaratılan yeni toplumun ihtiyaçlarına ve değerlerine uygun insan yetiştirmek için eğitime ve sanata oldukça fazla değer verilmiştir. 1923 yılında yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti devletinin liberal ekonomiyi benimsemiş ve buna uygun olarak ekonomiyi destekleyen işe, hayata, üretime dönük bir eğitim anlayışı vurgulanmıştır. Buna bağlı olarak da ‘sanat’ üstüne düşen rolü üstlenmiş, hem eğitimde araç olmuş hem de kentte birçok anlamda amaç olmuştur” dedi. Günümüze kadar bakıldığında en parlak sürecin 20. Yüzyılın başlarında olduğunu söyleyen Tor, “’Sanat – eğitim’ ilişkisi içinde değerlendirdiğimizde hala galeri anlamında bir galeri, çağdaş ve çağdıl sanatı içinde görebileceğimiz bir müzemiz yoktur.  Tüm bu nedenlerle kentimizde 20 yıldır süren bir seferberlik gütmekteyiz. Cumhuriyetimizi korumak, toplumumuzu sanatla buluşturmak, kentin kültür-sanat turizmini geliştirmek, yeni sanatçılar yetiştirmek, sanat- sever mersinlileri ve sanatsal etkinlikleri çoğaltmak amacımız olmuştur. Bu nedenle ‘Ekim Geçidi’ sergisi, Gülsün Erbil’in projesi olarak ilk açılmaya başladığından beri Mersin’de şahsım küratörlüğünde Mersin Üniversitesi, İçel Sanat Kulübü ortaklığında uluslararası olarak açılmıştır. Yine küratörlüğümde bu yıl Bazzar Sergi Duvarı iş birliği ile 29 Ekim saat 17.00 de Bazzar Sergi Duvarı’nda Cumhuriyet balosuyla açılacaktır” ifadelerini kullandı.

 

“MERSİN İÇİN DE DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ BİR ‘EKİM GEÇİDİ’ MÜZESİ GÖRÜŞMELERİ HALİHAZIRDA SÜRMEKTEDİR”

Ekim Geçidi’nin ilk sergisinin 29 Ekim 2021 yılında 54 sanatçının katılımı ile İstanbul Galata’daki sergi salonunda yapıldığını belirten Tor, “Bu sergiler, kendisi de ressam olan Gülsün Erbil’in Cumhuriyete ve Atatürk’e olan tutkusunu, minnet borcunu,  Atatürk’ün de çok değer verdiği sanat ve sanatçılarla taçlandırarak göstermek istemesi fikrinden yola çıkmıştı. Kendisi gibi düşünen sanatçıları etrafında toplayan Gülsün Erbil ve arkadaşları, 20 yıldır büyük özverilerle bu sergileri bugünlere getirdi.

Ekim Geçidi sergisine ismini veren, yine kendisi de bir sanatçı ve şair olan Yeşim Ağaoğlu’dur. Bu isim, Cumhuriyet kutlamalarının bir fener alayı, bir şenlik şeklinde olması fikrinden yola çıkarak konulmuştur. Bu yıl yirmincisi 30 ilde yapılan ve üç binin üzerinde plastik sanatların çeşitli disiplinlerinden gelen sanatçıların katılımıyla adeta bir sanat geçidi olacaktır. Cumhuriyetimizin her daim güçlü ve kalıcı olması dileğiyle her ilimizde ‘Ekim Geçidi’ müzelerinin ilkini Aydın ilinde Burak Erim’in çalışmalarıyla gerçekleştirildi. Mersin için de düşündüğümüz bir ‘Ekim Geçidi’ müzesi görüşmeleri halihazırda sürmektedir” şeklinde konuştu.

 

“SANAT VE KÜLTÜR İHTİYAÇLARIMIZI KARŞILAMAYA DEVAM EDİYORUZ”

 Gülsün Erbil anlatısı ile 13. Yüzyılda Mevlana Celaleddin Rumi’nin “gel, gel ne olursan ol, yine gel” çağrısı ile bu yola başladıklarını sözlerine ekleyen Tor, “Bu yolculuk sanatın her disiplininin Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet için üreten özel, özgür ve özgün sanatçıları tema olmaksızın bir araya getiren karma bir sergidir. Ülkemizin birçok ilinde, çok sayıda sanatçının katılımıyla her geçen yıl büyümektedir. Kültür ve sanat; toplumların seviyesini gösterdiği gibi ülkeler arasında bulunduğu ülkenin çıtasını yükselten en değerli araçlardan biridir. Bu değerleri hayata geçirecek en yaygın, en anlaşılır ve en kalıcı aracılardan biri de sanatçı ve sanatseverdir” dedi. “Sanatsız kalmış bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir” bakış açısıyla ve hissiyatıyla sahibi Gülsün Erbil liderliğinde başladıklarını dile getiren Tor, “Aynı anda 30 il ve belde de, bin 500’ü aşkın gönüllü sanatçının oluşumda yer alacağı, sanal ve canlı olmak üzere düzenlenen ‘Ekim Geçidi’ disiplinler arası karma sergileri ile sanatı kavrıyor, anıyor, anlıyor, çoğaltıyoruz. Uzun bir salgın kapanmasından sonra dışarıya açıldık ancak belli mesafe kuralları çerçevesinde sanat ve kültür ihtiyaçlarımızı karşılamaya devam ediyoruz. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, silah arkadaşlarının, ilmi akılla çalışmaları yürüten yoldaşlarının tek bayrak altında toplanan, yüreği vatan sevdasıyla atan yüce Türk milletinin, sanat ruhuyla ışığı açık tutan sanatçı ve sanatseverlerin yürek birliğiyle bizlere armağan ettiği cumhuriyetimizi, bizlere kazandırdığı edinimlerden biri olan sanatla kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA