Başarır: “İktidar yargı eliyle gözdağı veriyor”

Tarih: 13 Kasım 2020 Cuma 11:37

CHP Mersin Milletvekili ve PM Üyesi Ali Mahir Başarır, “İçerisinde hakaret olmayan sadece ekonomi politikalarını ya da iktidarı eleştirdikleri için tutuklanan ya da gözaltına alınan vatandaşlarımızın, tutuklama ve gözaltı süreçlerinde; yargının siyasallaşmasının etkisinin olup olmadığının enine boyuna araştırılmalı” diyerek konunun incelenmesi için meclis araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Konu ile ilgili olarak TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırma Önergesi veren CHP’li Başarır, “ İktidarı eleştiren kim varsa gözaltına alınıyor. İstiyorlar ki her yaptıkları alkışlasın. Vatandaşlarımız içerisinde yaşadıkları sosyal ve ekonomik sıkıntıları, gerek sosyal medya hesaplarından gerek sokak röportajları yoluyla dile getiriyor ve sonrasında en küçük eleştiri durumunda dahi gözaltı ile karşılaşıyorlar. Bu tutum, hukuk devleti anlayışıyla bağdaşmamaktadır” dedi. Meclis Araştırma Önergesinde yapılan gözaltılara örnekler veren CHP’li Başarır, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde açılan cumhurbaşkanına hakaret davaları, önceki Cumhurbaşkanlarımız dönemiyle kıyaslanmayacak derecede artış göstermiştir. Bu durum, vatandaşlarımız üzerinde mevcut iktidarın baskıcı, sindirici, korkutucu anlayışının bir göstergesi olmuştur” sözlerini dile getirdi.

 

“CUMHURBAŞKANINA HAKARET SUÇUNDAN 63 BİN 41 KİŞİYE DAVA AÇILDI”

CHP’li Başarır, vermiş olduğu Meclis Araştırma Önergesinde, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başladığı 2014 yılından 2019 yılı sonuna kadar olan dönemde, cumhurbaşkanına hakaret suçundan 63 bin 41 kişiye dava açıldı. Açılan bu davalardan 9 bin 554 kişi mahkûm oldu. Adalet Bakanlığı’nın 2019 yılı Adalet İstatistiklerine göre, TCK’nin bir yıldan dört yıla kadar hapisle cezalandırılmayı, bunun alenen işlenmesi durumunda da altıda bir oranında arttırılmasını öngören 299’uncu maddesinden bir yılda, Cumhurbaşkanına hakaretten, 36 bin 66 kişi kovuşturmaya uğradı, bunlardan 12 bin 298’i de açılan davalarda yargılanırken, 3 bin 831 kişi ceza aldı. Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan verilere göre 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in döneminde Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasından 163 kişiye dava açılırken, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde ise 848 kişiye dava açıldı” bilgilerine yer verdi. (Haber Merkezi)


Etiket: chp, mersinmilletvekili, alimahirbaşarır


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA