Yeşilboğaz: “Toplumu bir arada tutan hukuktur”

Tarih: 19 Kasım 2020 Perşembe 16:05

Stajyer avukatların cübbe giyme töreninde konuşan Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz; “Bu ülkede demokrasiyi gerçekten daim kılmak istiyorsak, Cumhuriyeti yaşatmak istiyorsak, bir arada yaşama kültürünü ayakta tutmak istiyorsak, bunun tek harcı hukuktur, adalettir. Bizi bir arada tutan, kuvvetlinin zayıfa tahakkümünü engelleyen hukuktur” dedi.

Avukatların ve ailelerin katılımıyla Mersin Barosu Konferans Salonunda düzenlenen yemin töreninde konuşma yapan Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Şu an ülkeyi yönetenler ve bu işin başındakiler dahi hukuk ve anayasal güvenceden, adaletten bahsetmeye başladılar. Şunu anlıyoruz ki, hukuk ve adalet bir gün mutlaka herkese lazım olacaktır. Bu ülkede demokrasiyi gerçekten daim kılmak istiyorsak, Cumhuriyeti yaşatmak istiyorsak, bir arada yaşama kültürünü ayakta tutmak istiyorsak, bunun tek harcı hukuktur, adalettir. Bizi bir arada tutan, kuvvetlinin zayıfa tahakkümünü engelleyen hukuktur. Ülkenin gelişmesine katkı sunmak ve özgürce yaşanabilecek bir ülke yaratmak istiyorsak bunun temeli için hukuk gereklidir.  Hukuk olmazsa bu ülkede ekonomi, kültürel ve siyasal gelişme olmaz. Açıkçası Atatürk’ün hedeflemiş olduğu muasır medeniyetler seviyesine ulaşma imkânımız da olmaz. Bunu sağlayacak olanlar da bizler gibi yemin edip hukuk ordumuza katılacak olan genç meslektaşlarımızdır. Gözümüz arkada gitmeyeceğiz. Çok uzun bir meslek yaşamı sürdürdük. Bundan sonra da hukuk mücadelesini vermeye devam edeceğiz ama genç meslektaşlarımızın bu süreçte bize vereceği destek çok önemli. Bize destek vereceklerini, hukuk yolundan ayrılmayacaklarını, pusulalarının sadece hukuk, vicdan ve adalet olacağını umuyorum. Meslektaşlarımıza bu uzun ve meşakkatli yolda başarılar diliyorum” dedi.

Yemin eden stajyer avukatlarımıza cübbelerini Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ve yanlarında staj yaptıkları avukatlar giydirdi. Yeşilboğaz, avukatlık ruhsatlarını imzalayıp genç meslektaşlarına takdim etti.


Etiket: Mersin, mersinbarosu, Bilginyeşilboğaz,


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2021 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA