İlgi; “Günümüzün mesleği aile danışmanlığı ve profesyonel koçluk”

Tarih: 23 Ocak 2022 Pazar 13:44

Mersin’de Aile Danışmanı ve Profesyonel Koç olarak mesleğini sürdüren Seda İlgi, ailelere ve çocuklara sağladığı danışmanlık hizmeti ile ön plana çıkıyor. İlgi, Ergenlik dönemi, YKS, LGS sınav süreci ve kaygı, Aile içi iletişim ve boşanma gibi konularda sağladığı hizmetleri gazetecilere anlatarak, “Günümüzün mesleği aile danışmanlığı ve profesyonel koçluk” dedi.

Haber: Sevcan Akgül

Mersin’de Aile Danışmanı ve Profesyonel Koç olarak mesleğini sürdüren Seda İlgi, mesleğine dair bilgilendirmelerde bulundu. Aile Danışmanlığı ile ailelere ve çocuklara ilişkileri konusunda destek olduğunu söyleyen İlgi, “Yeni nesil Z kuşağı ve Y kuşağı yeni bir dönem aslında. Z kuşağı çocuklarının aktif ve teknolojik olmaları, aynı zamanda Duygu kontrolünde zorlanmaları stres ve öfkeyi hemen yansımaları; sosyal anlamda bazen özgüvensiz ya da egolu olmaları hayatın içinde zorluklar yaratıyor. Bu durum çocukların aile ve okul hayatını etkiliyor. Bu konularda ailelere yol haritası çizerek iletişim ve ilişkiler konusunda destek oluyorum. Özellikle YKS ve LGS SINAVLARI, okul uyumu, ergenlik dönemi ve Boşanma dönemleri, ailelerin çok sık destek aldıkları konulardır. Yaratıcı Drama öğretmeni olmam da atölye çalışmaları ve seminerler de interaktif olmamızı sağlıyor. Yeni dünyada hepimizin amacı bulunduğumuz yerde kabul ve değer görmek.. Bu noktada değer çalışmaları ve özgüven çalışmalarıyla gençlere ve yetişkinlere destek veriyorum. Sosyal anlamda anlaşılır iletişim ve iyi hissetmek için seanslarda buluşuyoruz” ifadelerini kullandı. 

“KOÇLUK YAPARAK ÇOCUKLAR, ERGENLER VE AİLELERE BİLDİKLERİMİ AKTARIYORUM”
Mesleğine dair detaylı bilgilendirmelerde bulunan İlgi, “Pandemi öncesinde de online çalışırken şimdilerde daha çok online ve yüz yüze seans almaya başladım. Türkiye’nin ve KKTC’nin her yerine ulaşmak mutluluk verici ve bazen yurtdışı da tabi ki Aile Danışmanlığı ve Koçluk yaparak çocuklar, ergenler ve ailelere bildiklerimi aktarıyorum. Yaratıcı drama öğretmeni olmam da atölye ve seminerlerde interaktif bir çalışma yapmamı sağlıyor. Yeni dünyada hepimizin amacı bulunduğumuz yerde kabul ve değer görmek, mutlu ve huzurlu olmak diye düşünüyorum. Ben mesleğimin 3 ana başlığı var onlarda şöyle; Çocuklar bana neden geliyor? Son zamanlarda yaygın olan akran zorbalığı, dikkat eksikliği hiperaktivite, okb çocukların okul ve ev uyumunu bozuyor. Bu durum dersleri ve aile içi iletişimi de etkiliyor. Motivasyonsuzluk, fazla öfkelenme, okula gitmek istememe, kardeş iletişimsizliği, anne baba ilişkileri, utangaçlık, özgüven konusunda çocuklarla sık çalışıyorum diyebilirim. Özgüven çalışması ve duygu kontrolü ve kendini ifade edebilme çalışmalarımın mihenk taşıdır. Sorumluluklarını kazanan, mutlu olan çocuklar başarıyı da yaşantılarına ekliyor” şeklinde konuştu. 

“ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ GENÇLER DAHA ÇOK BAŞVURMAKTA BANA”
Genelde kendisine ergenlik döneminde bulunan kişilerin başvurduğunu belirten İlgi, “‘Ailem beni anlamıyor’ ya da mesleğim ne olmalı ya da arkadaşlar ya da ahh bu sınavlar diye gelirler. ‘Hocam beni rapta zapta al’ derler. Bu ne demek? Beni yolun içine al, benim kim olduğumu bana göster, motivasyonumu sağla, içimdeki heyecanı, hırçınlığı dengele, konuşmalarıma, vurdumduymazlığıma, bazen umursuzluğuma ve sınav kaygıma öfkeme stresime çare bul.. gerçekte de böyle .. Şöyle diyenler oluyor: Bu duyguyu içimden alın ya da bu siniri temizleyin gibi.. Tabi bir de aile içi iletişim var, ailenin bir arada iletişimi ve çocuğun bunu duyumsaması.. Ergenlik dönemi kabul edilmesi ve desteklenmesi gereken bir dönemdir” diye ekledi. 

“EBEVEYNLERE REHBER OLUYORUM”
Ailelerin kendileriyle görüşmelerine dair bilgiler veren İlgi, “Yoğun temponun içinde bildiklerimizi unutuyoruz. Ya da bazen uygulayamıyoruz. Bu noktada iletişimsizlik başlıyor. Bu anne baba arasında olurken çocuklarla da oluyor. Yeni dönemin farklı algıları, ruhsal ve fiziksel istekleri var. Kuşak çatışması dediğimiz bu aslında. Zamanla her şey değişiyor. Z kuşak dediğimiz, duygusal, hızlı, meraklı, dijital, hareketli, kolay demotive olan, rahatına düşkün bir o kadar da hevesli olan çocukların dünyasına ışık tutmak için ailelerle bildiklerimi paylaşıyorum. Onların bu süreçlerine özellikle ergenlik ve sınav dönemine yol açıyorum. Kısaca ebeveynlere rehber oluyorum. Yetişkinlerle neler yapıyorum. Hayatın sıkıcı monoton olduğunu düşünen ya da yine özgüven, sosyalleşememe, ikili ilişkilerde mutsuzluk yaşayan kendine yenilik yapmak isteyen, zamanı yakalamak isteyen tüm yetişkinlerle çalışıyorum. İkili ilişkilerin en zorlandığı yeni çağımızda kendimize bir bakıp neler olduğunu görebilmek önemli aslında. Seanslarımızda yetişkinlerin daha öce hiç bunu düşünmedim ya ada denemedim dediğine çok şahit oldum. Yeni çağda kime neyi anlattığınız çok önemli ve kimden akıl aldığınız. Bu noktada akıl hocası değilim tabi ki. Sadece kişinin kendine yakın bir bakmasını sağlıyorum. Farklı bakış açısı geliştirecek teknik ve metotlarla ilişkinin tazelenmesi ve yenilenmesi ya da sonuçlanması” sözlerini kullandı. 

“STRES VE ÖFKEYLE 10 HAFTADA VEDALAŞIYORUZ
“LGS ve YKS sınavı için öğrencinin haritasını çıkarıyorum” diyen İlgi, stres ve öfkeden 10 haftada kurtulduklarını söyleyerek, “Sınav için birlikte hazırlık yapıyoruz. Yeni dönemde öğrenme ve bu süreci ilerletme meşakkatli oluyor. Dikkat eksikliği, hiperaktivite, OKB çocukları ve gençleri zorluyor. Nasıl yapacakları bilememek yoruyor. Kaygı stres ve bu dönemde aile iletişiminin kontrolü önemli. Bu süreci planlayıp yol alıyoruz. Kaygı stres ve öfkeyle 10 haftada vedalaşıyoruz. Bu süreç bir strateji istiyor. Bu yöntemi öğretiyorum. Tabi birde Meslek seçimi var. Bu noktada da testler devreye giriyor. Bıkkınlık ve huzursuzluk isteksizlik yaratır. Doğru bir sistem sınav kazandırır” ifadelerine yer verdi


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA