Telefonda 12 bin TL üstüne 3 ay vade dönemi başladı | Hakimiyet Gazetesi

 
 
 

 
Telefonda 12 bin TL üstüne 3 ay vade dönemi başladı


Tarih: 11 Ocak 2023 Çarşamba 16:53

Ticaret Bakanlığı tarafından, fiyatı 12 bin liranın üzerindeki cep telefonlarının satışında vade süresi 3 ay olarak kararlaştırıldı. Mersin’deki sektör temsilcilerinden Ferhat Güneş, son bir yılda telefon fiyatlarının yüzde 80 civarında arttığını belirterek, "Alım gücü zorlaştı. Telefon artık lüks oldu. 2 telefon alındığında ödenen tutar 100 bin liraları buluyor" dedi.

Haber-Emrah Birgül

 

Fiyatı 5 bin liranın üzerinde olan cep telefonlarının satışında daha önce 3 taksit uygulanırken; Ticaret Bakanlığı'nın kararıyla bu limit 5 bin TL'den 12 bin TL'ye yükseldi. Karar, 11 Ocak 2023 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Düzenlemenin yenilenmiş telefonlar için geçerli olmadığı belirtildi. Mersin'deki sektör temsilcilerinden Ferhat Güneş, cep telefonu satışlarındaki son durumu gazetemize değerlendirdi.

 

"2 TELEFON ALINDIĞINDA ÖDENEN TUTAR 100 BİN LİRALARI BULUYOR"

Mersin Telefoncular Çarşısı'ndaki Güneş GSM Yetkilisi Ferhat Güneş, telefon fiyatlarında son bir yıl içerisinde ciddi artış gözlemlendiğini vurgulayarak, "1 Ocak itibariyle henüz bir fiyat artışı olmadı. Zaten 2022'de 4 defa artış yapıldı. Bu artış da yüzde 70-80'leri buldu. Şu anda telefon KDV'leri de yüksek. Telefonun yüzde 18 KDV'si var. 50 bin liralık telefonun yurtdışı fiyatı 22 bin lira civarında. Ama Türkiye'de 45-50 bin lira bandında. Alım gücü zorlaştı. Telefon artık lüks oldu. 2 telefon alındığında ödenen tutar 100 bin liraları buluyor. Piyasada 50 bin liralık telefonu gördüklerinde insanların aklı duruyor. Almasa olmuyor, alsa olmuyor. Günümüzdeki gençler şu anda telefona hasta. Biri diğerinde gördüğünde 'o aldı, ben niye almayayım' diyor. Günümüzde telefon fiyatları uygun olsa herkes alabilir. Bu iş daha keyifli olur. Şimdi 6 ay hiç yemeden içmeden çalışan bir asgari ücretli 50 bin lira olan son model telefonu alamaz" diye konuştu.

 

"ŞU AN EN DÜŞÜK SIFIR TELEFON 6,5-7 BİN LİRA CİVARINDA"

4 yıl önce piyasaya sunulan bir telefon modelinin geçen yıl 8 bin liradan satıldığına ancak bir yıl içerisinde fiyatının 19 bin liraya yükseldiğine dikkat çeken Güneş, "Şu an günümüzde en düşük sıfır telefon 6,5-7 bin lira civarında. O da 32 GB. 64 GB olanı zor bulunur. Kimse de onu alıp kullanmak istemez. Şu anki gençlerin beklentilerini zaten karşılamaz. Gençlere 6,5 bin liralık telefonları gösterdiğimizde almak istemiyor. Alan da 1-2 gün kullandıktan sonra geri getiriyor. Şu an alınabilir en ideal telefon 13 bin liranın altında değil. 8,5 bin lira asgari ücret alan birisi şu an başka hiçbir harcama yapmazsa 1,5 ayda öder. Ama bunun kirası, faturası, market alışverişi var. İnsanlar bu koşullarda mecburen bankalardan taksitli nakit avans kullanıyor. Onun da faizi oluyor" dedi.

 

"MÜŞTERİ, TELEFONU ARTIK BİR YATIRIM ARACI OLARAK GÖRÜYOR"

Müşterilerin telefonu artık bir yatırım aracı olarak gördüklerini belirten Güneş, "İnsanlar da artık bu duruma alıştı. Hatta bazı müşterilerimiz 'altın alacağıma telefon alıyorum' diyor. Bu noktaya geldik. İnsanlar telefonu artık yatırım aracı olarak görüyor. Müşteri '50 bin liraya altın alacağıma 50 bin liralık telefon alırım' diyor. Onların büyük bir çoğunluğu da kredi çekiyor bunun için. Beklenmedik bir fiyat artışı var telefonlarda" diye konuştu.

 

"TELEFONCU DÜKKANI ARTIK BİR KUYUMCU DÜKKANI GİBİ"

Telefon satışı yapan dükkanların artık bir 'kuyumcu dükkanı' değerinde olduğunu kaydeden Güneş, "Telefoncular da şu koşullarda sıkıntılı. İşlerden yana ciddi bir sıkıntımız yok. Son günlerde bir durgunluk var. Ama bizim işimiz de riskli olmaya başladı. Çünkü telefon fiyatları yükseldi, neredeyse bir kuyumcu dükkanıyla aynı özellikleri taşımaya başladık. En düşük telefon 6 bin lira. O da çok talep görmeyen telefonlar. 4 tane ikinci el son model telefon alsak, 30 bin liradan 90 bin lira yapıyor. 10 tane olsa 300-400 bin liraları buluyor. Mecburen her çeşitten birer tane bulundurmamız gerekiyor. Risk taşıyoruz" ifadelerine yer verdi.


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA