Bozdoğan: “Tarsus’ta kuraklığa önlem alıyoruz” | Hakimiyet Gazetesi

 
 
 

 
Bozdoğan: “Tarsus’ta kuraklığa önlem alıyoruz”


Tarih: 22 Ocak 2023 Pazar 12:55

Tüm dünyada küresel ısınma ve kuraklık tehdidinin artmasıyla birlikte, suyu korumanın ve gelecek nesillere yeterli su bırakmanın bilinciyle hareket eden Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, tarımın kenti Tarsus’ta kuraklıkla mücadele etme konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, tarım kenti Tarsus’ta kuraklıkla mücadele etme konusunda yapılan acil toplantı sonrası detaylı bilgiler paylaştı.

Tarsus’ta kuraklıkla mücadele etme konusunda inancının tam olduğunu vurgulayarak, kuraklık konusunda uyarıda bulunan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan “Değerli Tarsuslu hemşerilerim iklim değişikliğinin artık evden tarlaya her yerde hissedildiği bir dönemi yaşıyoruz. Sizlere verdiğimiz hizmet süresince çevreyi de bir canlıymış gibi dikkate alan Tarsus Belediyesi olarak sizleri kuraklık konusunda uyarmak istiyoruz” dedi.

 

KURAKLIKLA MÜCADELE KONUSUNDA ACİL TOPLANTI YAPILDI

Kuraklıkla ilgili yapılan acil toplantı sonucunda önemli bilgileri paylaşan Bozdoğan, “Tarsus’umuzun temel direği olan tarım şu an çok büyük tehdit altında olduğu hepimizin malumu. Belediyemizin çevre, tarım ve iklim uzmanları ile yapılan acil toplantı sonrasında sizlerle birkaç önlemi paylaşmak istedik. Bu nedenle yağmurla gelen suyun tarlalardan akıp gitmesinin engellenmesi için eğimli arazilerde eğime dik sürüm yapılması, budama artıklarının bahçelerde toprağa sürülerek karıştırılmasını, bahçelerde ağaç altına tava yapılarak suyun tutulmasını öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“SULAMANIN PLANLANMASI SU TASARRUFU İÇİN ÇOK KRİTİK”

Su tasarrufunun kuraklıkla mücadele sürecinde önemini kaydeden Bozdoğan “Yakında kuraklık nedeniyle başlamasını beklediğimizin sulamaların sulama sırasında tarla ve bahçenizde suyun indiği derinliğin kontrol edilerek sulamanın planlanması su tasarrufu için çok kritiktir. İkinci ürün mısır, pamuk ve soya ekimi yapacak çiftçilerimizin gündüz yerine gece saatlerinde sulamalarını planlaması, salma sulamadan kaçınılması ile sulamada yüzde 50’nin üzerinde tasarruf sağlayacaktır. Köylerimizdeki kuyu ve sarnıçlarında temiz tutulması da son derece önemlidir. Sitelerde çok su tüketen çim alanlarının mümkünse azaltılması hatta iptal edilmesi, site içi sulamaların gündüz değil akşam saatlerinde yapılmasını sizlerle paylaşmak istiyoruz” şeklinde belirtti.

 

“TARSUS OLARAK KURAKLIKLA MÜCADELEDE HEP BİRLİKTE BAŞARILI OLACAĞIMIZA İNANCIMIZ SİZLERİN DESTEĞİYLE TAMDIR”

Kuraklıkla mücadele etme konusunda Tarsus Belediyesi olarak vatandaşların yanında olduğunu söyleyen Bozdoğan “Biz de belediye olarak park ve bahçe sulamalarımızı son derece dikkatli ve programlı yapmaktayız. Yeşil alanlarda kuraklığa dayanıklı peyzaj bitkilerini yetiştirip uyguluyoruz. Bu uygulamaların sitelerimize de yaygınlaştırılmasını rica ediyoruz. Evlerde bozuk çeşmelerin kontrol edilmesi, musluklardan boşa su akıtılmaması ufak ama toplamda çok büyük etki yapacak uygulamalar olacaktır. Kuraklıkla mücadele için, sorularınız için Belediyemizin hizmetinizde olduğu belirtmek isterim” diyerek Tarsus olarak kuraklıkla mücadelede hep birlikte başarılı olunacağına, bu kapsamda ise inancının Tarsusluların desteğiyle tam olacağını ifade etti. (Haber Merkezi)

 


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA