MERKİMLAB, yükselişini hızla sürdürüyor
Tarih: 26 Ocak 2023 Perşembe 18:08


Türkiye’nin 5 uygunluk laboratuarından birisi olan MERKİMLAB’ın Genel Müdürü Arif Dinçer, yakın zamanda Kıbrıs’tan bir heyetin laboratuarı ziyaret etmek için Mersin’e geleceğini belirterek, "Hem ziyarete gelecekler hem de onların ürettiği boruların test ve analizlerini gerçekleştireceğiz" dedi.

Haber-Fatih Dönmez

 

Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi bünyesindeki MERKİMLAB Laboratuvar Hizmetleri'nin Genel Müdürü Arif Dinçer, katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulundu. Plastik boruya dair her türlü uygunluk testinin yapıldığı ve resmi dairelere onay veren MERKİMLAB'ın hızlı yükselişinin temel nedeninin 'güven' olduğunu belirten Dinçer, sürdürdükleri çalışmalara dair bilgiler paylaştı.

 

"İŞLETMEMİZİN YÜZDE 95'İNDE DEVLETE İŞ YAPMAKTAYIZ"

MERKİMLAB'ın 2017'nin Mayıs ayında kurulduğunu belirten Dinçer, "Türkiye Akreditasyon Kurumu'ndan akredite olan kuruluşumuz hizmetine devam etmektedir. İşletmemizin yüzde 95'inde devlete iş yapmaktayız. Devletimiz, ihale kanununa göre ihaleye çıkarak Türkiye'den boru teklifleri toplar ve boruyu satın alır. Borunun TSE standartlarına uygun olup olmadığının belirlenmesi açısından laboratuarlarımıza testlerini göndermektedirler. Geldikten sonra bu testleri yaparız. Uygunluk raporu düzenleriz ve kurumlarımıza sunarız. Borunun TSE standartların uygun olup olmadığını belirledikten sonra uygun; uygun olmadıysa kurum boruyu üreticiye yeniden iade eder. Uygunsa kullanır ve bunu ömür boyunca garanti eder" dedi.

 

"KURUM, SAHADAN BORULARI KESEREK TEST İÇİN BİZE GÖNDERİYOR"

Üreticilerin boruları teste getirip getirmediği konusuna dair de açıklamalarda bulunan Dinçer, "Daha sonra oluyor. İlk önce ihale kısmında mevzuata göre malzemenin cinsinden, boyum ölçümüne kadar hepsi detaylandırılıyor, yazılıyor ve ihaleye çıkılıyor. İhaleye çıktıktan sonra borular üretici tarafından üretilip, sahaya sevk ediliyor. Kurum, sahadan boruları keserek test için bize gönderiyor. Uygun olup olmadığını bize kontrol ettiriyor. Laboratuarımız da bunun uygun olup olmadığına karar verdikten sonra test raporu hazırlıyor; akredite bir test raporu. Raporu sunuyoruz, uygunsa üreticiye veya aradaki müteahhide ödemesini yapar. Uygun değilse borular yeniden üreticiye veya müteahhide iade edilir" diye konuştu.

 

"BİZ DIŞ GÖZ OLARAK BU BORUYU TEST EDİYORUZ"

Sorumluluklarının ağır olduğuna dikkat çeken Dinçer, "O yüzden de her yıl kalibrasyon ayarlarımızı günü gününe yaptırıyoruz. Müşterilerimize bu evrakları gönül rahatlığıyla ve şeffaflıkla sunuyoruz. Zaten biz tam bağımsız laboratuarız. Biz dış göz olarak bu boruyu test ediyoruz. Daha sonra bunun sorumluluğunda ve bilincinde olduğumuz için hepsinin testlerini tamamıyla gerçekleştiriyoruz" dedi.

 

"BURADAKİ EN ÖNEMLİ FAKTÖR; GÜVEN"

MERKİMLAB'ın Türkiye pazarındaki hızlık yükselişinin nedenlerine değinen Dinçer, "Konum olarak Mersin'de stratejik bir bölgedeyiz. Burada Mersin'in parlayan yıldızı olarak da MERKİMLAB'ı değerlendirebiliriz. Mersin'de aktif bir şekilde çalışıyoruz. Bu en önemli sebeplerimizden bir tanesi. İkincisi işimizi severek yapıyoruz. Personel sayımızı bu yıl yeteri kadar artırdık, personelimizi güçlendirdik. Bilinçli ve işini seven arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Buradaki en önemli faktör ise güven. Kurumlar bize güvendiği için iş yapıyoruz. Borularını bize gönderiyorlar, biz de bu zirveye taşınıyoruz" diye konuştu.

 

"HEM MERSİN'İN GÜZELLİKLERİNİ GÖRÜYORLAR HEM BİZİ ZİYARET EDİYORLAR"

Şeffaflığa önem verdiklerini sözlerine ekleyen Dinçer, "Laboratuarımız şeffaftır. Tüm kurumlarımız borularını alıp kendi illerinden Mersin'e kadar geliyorlar. Hem Mersin'in güzelliklerini görüyorlar hem bizi ziyaret ediyorlar. Hem de borularının analizlerine kendileri katılıyorlar" ifadelerine yer verdi.

 

"TÜRKİYE PAZARINA UYGUN OLUP OLMADIĞINI TEST ETTİRİYORLAR"

Yurtdışından da talep gördüklerini sözlerine ekleyen Dinçer, "Türkiye'ye boru satmak isteyen; örneğin İtalya'dan, İspanya'dan ve Türkiye'den Irak veya Suriye'ye boru satmak isteyen firmalar malzemelerini yurtdışından bize getiriyorlar. Türkiye pazarına uygun olup olmadığını test ettiriyorlar. Testleriyle ilgil uygun olup olmadığını bize gösteriyorlar" dedi.

 

"KIBRIS'TAN BİR HEYET YAKIN ZAMANDA LABORATUARIMIZI ZİYARETE GELECEKLER"

Yakın zamanda yeni bir çalışma gerçekleştireceklerini duyuran Dinçer, "Şu an gündemimizde Yavru Vatan Kıbrıs'la alakalı çalışmalarımız var. Kıbrıs'tan bir heyet yakın zamanda laboratuarımızı hem ziyarete gelecekler hem de onların ürettiği boruların test ve analizlerini gerçekleştireceğiz" diye konuştu.


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. mersinhakimiyet.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA