İşte kardeşliğin ve beraberliğin tablosu!
Tarih: 16 Şubat 2023 Perşembe 16:38


Mersin’deki kiliseler, depremzedelere kapılarını açtı. Gazetemize konuşan Mersin Katolik Kilisesi Pederi Roshan Cordeiro, "Bu kilise dünya için bir örnek olmalı. Çünkü burada Müslüman, Alevi, Ortodoks, Katolik; her inançtan insan var" dedi. Mersin’deki Katolik ve Ortodoks kiliselerini ziyaret eden CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ise "Her iki kilisede de ’Hıristiyan’ mısın, ’Müslüman’ mısın diye sormadan, kim kapılarını çalsa misafir ediyorlar" diye konuştu.

Haber-Burak Karataş

 

6 Şubat'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde büyük yıkıma ve can kaybına sebep oldu. Depremden sağ kurtulan vatandaşlar Mersin'e sığındı. Mersin'deki birçok kurum, kuruluş, iş yeri ve vatandaş depremzedelere kapılarını açtı. Mersin Katolik Kilisesi ve Mersin Ortodoks Kilisesi de depremzedeleri misafir etti. Şu anda 65 depremzedenin misafir edildiği Mersin Katolik Kilisesi'ni ziyaret ettik. Mersin Katolik Kilisesi Pederi Roshan Cordeiro, bu zor süreci sevgi ve beraberlik içerisinde atlatmaya çalıştıklarını vurguladı.

 

"ŞU ANDA KAYITLI OLARAK BURADA BARINAN 65 KİŞİ VAR"

Peder Roshan Cordeiro, 4 yıldır Mersin'de yaşadığını ve 6 Şubat'ta bir felaketle karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Depremin ilk anından itibaren hızla harekete geçtiklerini vurgulayan Peder Cordeiro, "Depremzedeler kiliseye gelmeye başladılar ve burada barınmak istediler. Biz de hızla onlar için burada barınabilecekleri alanlar oluşturduk. Burada her gün 60 kişiye 3 öğün yemek veriyoruz. Sıcak bir ortamda kalıyorlar. Onlar için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Şu anda kayıtlı olarak burada barınan 65 kişi var. Önceki gün 7 aile daha vardı, onlar gitti" dedi.

 

"BERABER DUA EDİYORUZ"

Kilisede bir birlik ve beraberlik ortamına sahip olduklarını vurgulayan Peder Cordeiro "Tabii ki burada kalan herkes Hıristiyan değil. Bu kilise dünya için bir örnek olmalı. Çünkü burada Müslüman, Alevi, Ortodoks, Katolik; her inançtan insan var. Biz yemeklerimizi beraber yapıyoruz, beraber yiyoruz, beraber kalıyoruz, güzel sohbetler ediyoruz ve beraber dua ediyoruz" diye konuştu.

 

"MİSAFİRLERİMİZ ARASINDA 3 YATALAK HASTA VE BİR 20 GÜNLÜK BEBEK VAR"

Kilisedeki şu anki durumu da gazetemize anlatan Peder Cordeiro, "Buraya bazı kişiler gönüllü olarak geldiler. Çocuklar için bir program hazırladık. Onlar bu süreçten psikolojik olarak olumsuz etkilendi. Bugün de yine psikologlar gelecek ve çocuklarla ilgilenecek. Yine psikologların gelmesi için Polonya ve Avrupa'yla irtibata geçtik. Bunun yanında belediyeden de her gün sağlık personellerinin gelmesini talep ettik. Çünkü 3 yatalak hastamız var. Şimdiye kadar 1 kere geldiler. Gelip ilgilenmeye devam ederlerse iyi olur. Ayrıca 20 günlük bir bebek var. Onun da babası depremde vefat etti. Aile burada kalıyor. Yanında annesi var. Onun için de desteğe ihtiyacımız var" ifadelerine yer verdi. 

 

"HERKES AYNI ÇATI ALTINDA VE AYNI MASADA YEMEK YİYORUZ"

İlerleyen süreçte daha fazla desteğe ihtiyaç duyabileceklerini de belirten Peder Cordeiro, "Depremzedeler ilk geldiklerinde bazıları 'artık nereye gidebiliriz ki, sonsuza kadar buraya sığındık' dediler. Bunun geçici bir süreç olacağını düşünüyorum. Bizim için de zor bir durum ama depremzedeleri hemen hemen 4 ay kadar daha burada misafir edeceğimizi düşünüyorum. 4 ay için biz yemek ve temel ihtiyaçların karşılanması noktasında biraz zorlanabiliriz. Bu konuda da desteğe ihtiyacımız olacak. Burada ne 'Müslüman', ne 'Hıristiyan', ne Ortodoks', ne 'Alevi', ne 'zengin' ne de 'fakir' diye bakıyoruz. Herkes aynı çatı altında ve aynı masada yemek yiyoruz" diye konuştu.

 

MİLLETVEKİLİ ALPAY ANETMEN: "KİM KAPILARINI ÇALSA MİSAFİR EDİYORLAR"

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen de hem Katolik Kilisesi'ni hem de Ortodoks Kilisesi'ni ziyaret ederek depremzedelerle bir araya geldi. Ziyaretlerdeki izlenimlerini gazetemize aktaran Alpay Antmen, "Mersin'de hem Çamlıbel'deki Ortodoks Kilisesi hem de Eski Adliye civarındaki Katolik Kilisesi, ibadethanelerini ve yerleşkelerini depremzedelere açmış durumda. Her birinde yaklaşık 80-100 civarında depremzede günlük olarak konaklıyor. 3 öğün yemek çıkıyor. Ortodoks Kilisesi'ndeki yemekleri gönüllü cemaat pişirip dağıtıyor. Katolik Kilisesi'nde de aynı şekilde ama dışarından yemek yardımları da geliyor. Özellikle Ortodoks Kilisesi bugüne kadar yaklaşık bin depremzedeyi evlere yerleştirmiş durumda. Depremzedelerin bir kısmını kendi evlerinde misafir ediyorlar, bazılarını ise bulabildikleri boş evlere yerleştiriyorlar. Mersin'deki her iki kilisede de depremzedeler için elden gelen tüm destek sunuluyor. Her iki kilisede de 'Hıristiyan' mısın, 'Müslüman' mısın diye sormadan, kim kapılarını çalsa misafir ediyorlar" ifadelerine yer verdi.


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.com © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. mersinhakimiyet.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA