Mersin’in Sesini Dünya Duydu, Ankara Duymadı!


Tarih: 8 Mart 2023 Çarşamba 18:58

6 Şubat’ta yaşanan depremlerin ardından Mersin’den ’destek’ çağrıları yükselmişti.

Haber-Cihan Barış Budak

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin'in deprem sonrası yoğun göç aldığını belirtti. Bu süreçte ilk ve son 'destek' telefonunu Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan (EBRD) aldıklarını vurgulayan Seçer, "Bizi ne İller Bankası'ndan bir yetkili 'günlerdir bunu aktarıyorsunuz, konuşuyorsunuz' diye aradı ne de Hükümet'in herhangi bir bakanlığından 'Siz doğru mu yanlış mı söylüyorsunuz, boşa mı telaş ediyorsunuz' diye arayana rastladım. Biz dahil edilmeden yapılan bir çalışmaya da şu ana kadar rastlamış değilim" dedi.

 

"MERSİN'DE HER İLİN ACILARININ YAŞANDIĞINI ANLATMAYA ÇALIŞTIM"

Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2023 Yılı Mart Ayı Birinci Birleşim Toplantısı'nda konuştu. Deprem nedeniyle oluşan nüfus artışıyla beraber kent nüfusunun 2,7 milyon seviyelerine dayandığını vurgulayan Seçer, "Geri dönüşler olsa dahi bu nüfusun2,5 milyonun altına düşmeyeceğini öngörüyorum. Bu doğrultuda da tedbirler almamız lazım. Onun için sivil toplumla görüştüm, onun için siyasilerle görüştüm. Elazığ'a sağlanan imkanın Mersin'e de sağlanması ve 'afet bölgesi' ilan edilmesi gerektiğini belirttim. 10 ilde yıkımdan ve can kaybından dolayı acıların yaşandığını ancak Mersin'de her ilin acılarının yaşandığını anlatmaya çalıştım" diye konuştu.

 

"TEDBİR ALMAMIZ LAZIM"

Mersin'de artan nüfus yoğunluğu nedeniyle yetkililerin dikkatini çekmeye çalıştığını belirten Seçer, "Su sıkıntısı yaşayabiliriz, altyapı sorunu yaşayabiliriz, okul sorunu yaşayabiliriz, hastane sorunu yaşayabiliriz. Her kurum mutlaka tedbirlerini alıyordur. Milli Eğitim Bakanlığı gerekli tedbirini alıyordur, Sağlık Bakanlığı alıyordur, Devlet Su İşleri alıyordur ama belediyelerimizin de tedbir alması gerektiği düşüncesi içerisindeyim. Bizim de eğer suyumuz yetmezse ne yapacağımızı, nasıl bir tedbir alacağımızı şimdiden görmemiz lazım. Bunun tedbirini almamız lazım. Araç sayısı arttı, trafik tıkanıyor. Konut yok, kira fiyatları arttı, mülk fiyatları arttı. Kiracı, kiraya ev bulamıyor. Bulsa da parasını ödeyemiyor. Bunların tedbirlerini almamız lazım" ifadelerine yer verdi.

 

"İLK VE SON TELEFONU EBRD'DEN ALDIK"

Bugüne kadar yetkilileri 'bu konuda ne yapabiliriz' arayışı içerisinde görmediğini belirten Seçer, "Yetkililer görmedi ama belediyemize yatırım kredisi sağlayan kurumların iletişimini gördüm" dedi. EBRD Direktörü'nün kendilerini aradığını ve 'geçmiş olsun' dileklerini ilettiğini anlatan Seçer, "'Yeşil Şehir' kapsamında hibeli bir finansman almıştık. 22 milyon Euro almıştık, 7 milyonunu bize hibe etmişlerdi, 'bu geri ödemesiz' demişlerdi. O pakette paramız var. 'Bunu size sağlamak istiyoruz. Yaklaşık 40-50 otobüs alacak kadar da hemen yarısı hibe, yarısını size 10 yıl ödemeleri borçlandıracağız' diye ilk ve son telefonu onlardan aldık" dedi.

 

 


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA