CHP’li Antmen: ’Korkunç Gerçek Yıllar Önce Ortaya Çıkmıştı’


Tarih: 9 Mart 2023 Perşembe 17:47

CHP’li Alpay Antmen, 2020’de ilgili kurumlara Mersin’deki hasarlı okulların sayısını sormuştu. Mersin MEM; "63 tane okul ve kurumun güçlendirilmesi gerekmektedir" yanıtını vermişti.

Haber-Emrah Birgül

6 Şubat'tan bu yana Mersin'de 76 okul 'hasar nedeniyle' boşaltıldı. Son tabloyu, önceki günlerde Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan kamuoyuyla paylaşmıştı. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen'in 24 Şubat 2020'de ilgili kurumların yanıtlaması talebiyle sorduğu 5 soru ise yaşanan depremlerin ardından bir kez daha gündeme geldi. CHP'li Antmen'in ilgili makamlara 3 yıl önce şu soruyu yöneltti; "Mersin'de kaç okulda depreme dayanıklılık testi yapılmıştır? Bu testlerden depreme dayanıklı olduğu tespit edilen okul sayısı kaçtır? Kaç tane okulun, yapılan testler sonucu depreme dayanıklı olmadığı bulunmuştur? Bu okullar hangileridir? Bu okullarda eğitim ve öğretime devam edilmekte midir?"

 

MERSİN İL MİLLİ EĞİTİM'DEN ANTMEN'E YANIT GELMİŞTİ!

Antmen'in sorusuna Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2 Mart 2020 tarihinde verilen yanıtta, "İlimizde 2011-2020 yılları arasında, 177 okul ve kurumun deprem tahkiki yapılmış olup, bu okul ve kurumlardan, 76 tanesinin depreme dayanıklı olduğu sonucuna varılmıştır. 7 okul ve kuruma güçlendirme yapılmıştır. 63 tane okul ve kurumun güçlendirilmesi gerekmektedir. 29 okul ve kurumun depreme dayanıklı olmadığı tespit edilmiş ve yıkılarak yerine yeni okul binası yapılmıştır. 2 okulumuz da yıkım aşamasında olup, bu okullarda eğitim-öğretim yapılmamaktadır. Onarım ve güçlendirme çalışmalarıyla ilgili iş ve işlemler devam etmektedir" ifadelerine yer verilmişti.

 

"63 OKUL YIKILSAYDI, GENCECİK CANLARIN HESABINI KİM VERECEKTİ?"

3 yıl önce Mersin'deki okulların 'dayanıklılık durumunu' gündeme taşıdığını belirten CHP'li Antmen, konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak; "Aslında korkunç gerçek yıllar önce ortaya çıkmıştı. Mersin’de bir deprem yaşansaydı ve bu depreme dayanıklı olmayan 63 okul yıkılsaydı, gencecik canların hesabını kim verecekti? Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü okulları şimdi boşaltıyor. Bugüne kadar aklınız neredeydi? Mersin merkezli bir deprem olsa ve o okullar yıkılsaydı ne yapacaklardı? Kader mi diyeceklerdi, yaşananlar kader değil, tamamen ihmal cinayetleri olacaktı” dedi.

 


Etiket:


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA