Hakkari’nin Anjiyo Ünitesi’ne ihtiyacı var
Tarih: 11 Kasım 2023 Cumartesi 13:00

İHA

Hakkari’ni Yüksekova ilçesinde yaşayan vatandaşlar, 130 bin nüfusa hizmet veren devlet hastanesi bünyesinde ’Anjiyo Ünitesi’ kurulmasını istiyor.

Gün geçtikçe büyüyen ve gelişen Yüksekova ilçesinde tek hastanenin bulunması ve bünyesinde ‘Anjiyo Ünitesi’ olmaması vatandaşların sıkıntı yaşamasına neden oluyor.

Şemdinli ve Derecik ilçeleriyle Esendere beldesi başta olmak üzere toplam 200 bin nüfusa sahip bölgeye hizmet veren Yüksekova’da kalp ve damar rahatsızlıkları olan vatandaşlar Hakkari ve Van’a sevk ediliyor. Hakkari-Yüksekova arası 78 kilometre ve 1 saat 32 dakika, Hakkari-Şemdinli arası 132 kilometre ve 2 saat 52 dakika, Hakkari-Derecik arası 190 kilometre ve 4 saat 26 dakika, Hakkari-Esendere arası 116 kilometre ve 1 saat 45 dakika olduğunu ifade eden vatandaşlar, Van’a olan mesafenin de daha fazla olduğunu dile getirdi.

Sabır Sevmiş isimli vatandaş, Yüksekova’nın Şemdinli, Derecik ve Esendere bölgelerine hitap ettiğini belirterek, “Özellikle bölgede insanlar kalp ve damar gibi hastalıkları olduğu zaman sıkıntılar yaşıyor. İnsanlar burada kalp krizi geçirdiği zaman en yakın Hakkari ve Van var. Bazen yolda bile vefat eden insanlarımız oluyor. Ondan dolayı çok büyük bir ihtiyaç. Biz acil olarak Yüksekova Devlet Hastanesine anjiyo ünitesinin kurulmasını istiyoruz” dedi.
Cahide Bor Önver de, anjiyo ünitesinin olmamasının çok ciddi bir problem olduğunu belirterek, “Yüksekova’da anjiyo ünitesi yok. 130 bin nüfusa sahip bir ilçeden bahsediyoruz. Maalesef buradan Van ve Hakkari illerine gönderiliyor. Devlet büyüklerimizin acilen bu konuya el atmalarını bekliyorum. Bir de Şemdinli ve Derecik’ten gelen hastayı düşünün, yol mesafesi daha fazla oluyor. Onun için acilen bu konuya el atılması lazım. Artık anjiyo ünitesinin Yüksekova’ya kurulmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.


Etiket: hakkari, anjiyo ünitesi, sağlık


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. mersinhakimiyet.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA