’Beyin Farkındalığı Haftası’ etkinliği düzenlendi
Tarih: 12 Mart 2024 Salı 17:17

İHA

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde ‘Beyin Farkındalığı Haftası Etkinlikleri’ çerçevesinde bilgilendirme standı açıldı.

ESOGÜ Tıp Fakültesi Biyofizik Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ferhan Esen’in 1999 yılından bu yana yürüttüğü başarılı çalışmalardan alınan güçle ve kendisinin de desteğiyle; Hastane Başhekimi Prof. Dr. Haluk Hüseyin Gürsoy, Hastane Başhekim Yardımcıları Doç. Dr. Kadir Uğur Mert, Doç. Dr. Pınar Yıldız ve Dr. Öğr. Üyesi Gürkan Bozan, Hastane Başmüdürü Ayşe Kırcı ile öğretim üyeleri ve Tıp Fakültesi öğrencilerinin katıldığı etkinlikte beyin sağlığını korurken dikkat edilmesi gerekenler anlatıldı.

"Risk faktörlerinin artması ile beyin sağlığına verilen önem giderek artmaktadır"

ESOGÜ Tıp Fakültesi Biyofizik Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ferhan Esen’in konuyla ilgili olarak, “Dünyada ve ülkemizde düzenlenen Beyin Farkındalığı Haftası etkinlikleri çerçevesinde en öncelikli konulardan biri beyin sağlığını korumaktır. Bu hafta boyunca dünya genelinde katılımcı ülkelerde beyin sağlığını bozan olumsuz etkilerden korunmak, sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını benimsemek ve daha sağlıklı yaş alma ile ilişkili programlar yapılmaktadır. Tüm dünyada giderek artan yaşam süresi ve beyin sağlığını olumsuz etkileyen risk faktörlerinin artması ile beyin sağlığına verilen önem giderek artmaktadır. Nörolojik hastalıklar; hastalar, hasta yakınları ve sağlık çalışanları için en fazla sağlık yükü oluşturan hastalık gruplarındandır. Alzheimer, inme, multiple skleroz, epilepsi ve migren başta olmak üzere pek çok nörolojik hastalık kişinin ve yakınlarının günlük yaşamını olumsuz etkilemektedir. Bu hastalıklara yol açan değiştirilebilir ve değiştirilemeyen risk faktörleri mevcuttur" dedi.

"Gençlerin bu konuda bilgi düzeyini artıracak eğitimlerin her fırsatta verilmesinin sağlanmasını öneriyoruz"

Etkinlik çerçevesinde hastaneyi ziyaret eden misafirlere hastalıklardan korunmak, beynimizin farkında olmak, önlenebilir risk faktörlerini ortadan kaldırmak ve hastalıklar geliştiğinde erken tanı ve tedavi için uygun yönlendirmeler ile ilgili bilgilendirmeler yapıldığını ifade eden Esen, açıklamasının devamında şunları söyledi:

"Bunun yanında günümüzde sağlığımızı tehdit eden en önemli konulardan biri olan iklim krizi ve bunun beyin sağlığı üzerine etkileri konuşulmuştur. Özellikle iklim değişimi anne, bebek, çocuk sağlığını ve genç beyinleri çok daha fazla etkilediğinden, iklim değişikliğinin nörodejeneratif hastalık sıklığını artırdığı, mikro plastiklerin nörotoksik olduğu, duygusal travmalara yol açtığı ifade edilmiştir. İklim krizinin aynı zamanda ruh sağlığı üzerine de akut ve kronik çok sayıda olumsuz etkisi olduğu anlatılarak, çevremizi ve iklimi korumanın beyin sağlığı için önemli olduğu vurgulanmıştır. İklim krizinden genç beyinleri korumak için; gençlerin bu konuda bilgi düzeyini artıracak eğitimlerin her fırsatta verilmesinin sağlanmasını, tüketimin azaltılmasını, daha az ekran maruziyetini ve daha çok sosyalleşmenin sağlanmasını öneriyoruz.”

 


Etiket: eskişehir, esogü, biyofizik


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. mersinhakimiyet.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA