OSB’NİN ULAŞIM SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Tarih: 4 Eylül 2020 Cuma 11:30

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu toplantısında iş insanları ve yatırımcılarla bir araya geldi. MTOSB Başkanı Sabri Tekli’nin ev sahipliğinde yapılan toplantıya Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hamit İzol da katıldı.

 

Başkan Seçer, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, “Karşılıklı işbirliği ile neler yapabiliriz, bunu konuşmaya geldik. Biz size ne katkı sunabiliriz, siz bize, kente ne katkı sunabilirsiniz bunların tespiti için geldik” dedi. Toplantıda OSB’nin altyapı sorunları ile dönemsel, güncel, yapısal sorunlarının ele alındığını belirten Seçer,  Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de, sivil toplum kuruluşlarının da ortak paydasının Mersin olduğunu ifade etti.

Başkan Seçer, “Şu bir gerçek, Mersin’de odalar başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları, seçilmişler, atanmışlar, önemli aktörler bir arada diyalog içerisinde olursa Mersin adına güzel işler yapılabilir diye düşünüyoruz. zamanı, kaynağı daha etkin kullanabiliriz diye düşünüyoruz. Bu sebeple bu diyalogların devam etmesinden yanayız” dedi.

 

NE KADAR ÜRETİM, O KADAR MUTLU TOPLUM

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde önemli tesisler olduğunu, bu tesislerin istihdama büyük katkı sağladığını ifade eden Başkan Seçer, “Ülke ekonomisine önemli katkılar yapıyorlar. Bu katkının Mersin’den olması Mersin’e ayrı bir değer veriyor. Bu tesislerin sayısını artırmamız lazım. Çünkü istihdam yaratmak zorundayız. Nüfus artışı bir realite. Bunun yanında nüfus artışının getirdiği ilave ihtiyaçlar var. Bir tanesi de tabii ki istihdam. Toplumsal sorunlara neden olmama adına bunu gerçekleştirmek zorundayız. Hem de üretim yaparak ülkemizi her alanda daha da geliştirecek bazı çalışmaları yapmak durumundayız. Ne kadar üretim, ne kadar ihracat, ne kadar ekonomi o kadar refah toplumu, mutlu toplum, huzurlu toplum, kültürüyle, sanatıyla, temiz çevresiyle, düzenli kentleriyle bir ülke tesis edersiniz” diye konuştu.

 

MERSİN’E YENİ GELİŞMELER SAĞLAYACAK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bir yandan rutin hizmetleri sürdürürken bir yandan da Mersin’e artı değer katabilecek, Mersin’e yeni gelişmeler sağlayabilecek ve yatırımın önünü açacak çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Başkan Seçer, bu çalışmalardan birinin de 1/5 bin ölçekli nazım imar planları olduğunu kaydetti.

‘Ankara’yı ilgilendiren her konuda Mersin’de kurumların işbirliği yapması gerekiyor’

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer şunları söyledi:

“Burada da bazı değerlendirmeler yaptık. Özellikle bu bölgeyi de ilgilendiren 1/5 binlik planlar üzerinde konuşuldu, Akdeniz ilçemizin en önemli, bana göre bitirilmesi gereken çalışmalarının başında geliyor. Mutlaka planlar bitecek ki yeni yollar açacağız, mutlaka planlar bitecek ki yeni yerleşim alanları, yeni sanayi alanları, yeni iş alanları yaratacağız. Bu konuda da sayın başkanlarımın katkısını, desteğini istedik. Şu anda 1/5 binlik planlar kurum görüşünde. Tarım Bakanlığı’nda. Diğer belediye başkanlarımızın, milletvekillerimizin de burada katkısı önemli. Sadece bu konuda değil, bürokrasiyi ilgilendiren, Ankara’yı ilgilendiren her konuda Mersin’de bütün kurumların işbirliği yapması gerekiyor ki çok daha süratli işlerimizi yapalım. Çünkü takip etmediğiniz zaman işleriniz ağır yürüyor, aksaklık oluyor ya da yatırımlarınızda, projelerinizde gecikmeler oluyor. Bütün bunların üstesinden gelmek için de mutlaka diyalog ve işbirliği gerektiğini düşünüyorum.”

 

SAVUNMA SANAYİNDEN PAY ALMAK İSTİYORUZ

MTOSB Başkanı Sabri Tekli ise, “Bugün Organize Sanayi Bölgelerinin gücünü nasıl arttırabileceğimiz konusunda fikir alışverişi yapabilmek adına Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer ve ekibiyle bir araya geldik. Mersin şu anda vergi sıralamasında Türkiye’de 5. konumda, fakat daha çok sanayi alanına ihtiyaç duyuyoruz. Ve yönetim kurulumuzdaki arkadaşlarımız ile Mersin’e yeni sanayi bölgeleri kazandırabilmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun yanı sıra yeni yatırımları da Mersin’e kazandırma arzusu içerisindeyiz. Otomotiv sektöründen bir yatırımı Mersin’e çekmek için büyük çaba sarf ettik fakat bunu başaramadık. Şu an 3. Bölgemizde bir beyaz eşya markasının yatırımını Mersin’e kazandırabildik. Bununla birlikte savunma sanayinden Mersin’e yatırım kazandırabilmek adına, ya da savunma sanayinden pay alabilmek için sanayicilerimiz ile yaptığımız görüşmeler devam ediyor. Mersin’in savunma sanayinden gereken payı almasını istiyoruz. Bölgemizdeki sanayicilerimizin bunu başarabilecek gücü var. Hepsi inovatif işlere imza atan yatırımcılarımız” dedi.

 

ÖĞRENCİLERİN ROBOT GÖSTERİSİNİ İZLEDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi gezisinde Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri tarafından tasarlanan robotların gösterisini izledi. Öğrencilerin, Mersin’in adını hem Türkiye’de hem yurtdışında başarıyla duyurduğunu kaydeden Başkan Seçer, robot alanındaki çalışmaları dolayısıyla öğrencileri ve öğretmenlerini tebrik etti. Gösterinin ardından Model Fabrika ve İnovasyon Merkezi’ni ziyaret eden Başkan Seçer ve beraberindeki heyet burada yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra, Özaltın İnşaat, Trakya Cam, Elginay Otomotiv, Europap Tezol ve MTOSB 2. Bölge Atıksu Artıma Tesislerini ziyaret ettiler.

Öğle yemeğinde, MTOSB’deki yatırımcılarla bir araya gelen Başkan Vahap Seçer, bazı fabrikalarda da incelemelerde bulundu. (Haber Merkezi)


Etiket: osb, sabri, tekli, vahap, seçer


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA