Kılıç: “Mersin’de otomotiv sanayi gelişmeli”

Tarih: 10 Eylül 2020 Perşembe 19:16

Mersin’in sanayi olarak gelişmeye müsait olduğunu söyleyen İveco Kılıçlar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Vahdettin Kılıç, merkezi ve yerel yönetimlerle birlikte otomotiv sektöründe yatırım yapılabileceğine dikkat çekti.

Haber – Behzat Ö. Beyazlar

İveco Kılıçlar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Vahdettin Kılıç, Mersin’deki otomotiv sektörü hakkında gazetecilere konuştu. Mersin’de otomotiv sektörüne yatırım yapılmaması için bir sebep olmadığını dikkat çeken Kılıç, çekişmeleri ortadan kaldırıp işbirliği içine geçilmesi gerektiğini dile getirdi. Mersin’in gelişmeye müsait bir organize sanayi bölgesi olduğunu söyleyen Kılıç, “Limanı var, demir yolu hattı var, Ortadoğu’ya yakınlığı malum. Hal böyle iken kentimize ciddi bir otomotiv yatırımı yapılmaması için ortada hiçbir neden yok. Merkezi yönetim ve yerel yöneticilerin işbirliği ile Mersin’e önemli bir otomotiv yatırımı çekilebilir. Eğer kentimiz için mücadele edersek Mersin geleceğin parlayan yıldızı olacaktır” dedi. Mersin’in lojistik üstünlüğünden yararlanmadığını söyleyen Kılıç, “Mersin Limanı, demiryolu hattı, karayolu ulaşımı ve önümüzdeki yıllarda hizmete girecek olan Çukurova Bölgesel Havalimanı ile kentimiz sanayi yatırımları ile bulunmaz bir lokasyonda. Bugün Mersin’de bulunan 575 lojistik firmasının sadece 200’e yakını faaliyet gösterebiliyor” diyerek gelişim olmamasından üzüntü duyduğunu dile getirdi.

 

 

“OTOMOTİV SANAYİSİNİN GELİŞMESİ İÇİN TEK SES, TEK YÜREK OLMALIYIZ”

Mersin’in otomotiv sanayisinin gelişmesi için tek ses, tek yürek olunması gerektiğinden bahseden Kılıç, “Mersin Valimiz Sayın Ali İhsan Su önderliğinde, içerisinde sektör STK’larının bulunduğu, Organize Sanayi Bölgesi’nin bulunduğu, Ticaret ve Sanayi Odası’nın bulunduğu bir çalışma grubu kentimizin lojistik anlamdaki üstünlüğünü otomotiv yatırımcılarına anlatmalı. Bunun için gerekli çalışmalar yapmalı. Yurtdışında temaslarda bulunarak ‘Neden Mersi?’ sorusunun cevabını yetkililere anlatmalı. Merkezi hükümet ile masaya oturarak Mersin’e yatırım çekebilmek adına gerekli teşviklerin bölgemize getirilmesi sağlanmalı. Böylesine güçlü bir çalışmanın ardından Mersin’e otomotiv yatırımı getirilmemesi için herhangi bir sebep yok” dedi. Mersin’in tanıtımın iyi yapılması halinde yabancı yatırımcıların ve turistlerin kente daha çok uğrayacağını söyleyen Kılıç, yatırımların yeni istihdam sahalarının açılmasına ve kentin gelişmesine katkı sağlayacağından bahsetti.

 

“KILIÇLAR OTOMOTİV HAKKINDA”

İveco Kılıçlar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Vahdettin Kılıç, Kılıçlar Otomotiv hakkında da kısa bir bilgi verdi. Kılıç, “Mersin'de 10 bin metrekare, Adana'da 5 bin metrekare üzerine kurulu entegre tesisler bu gerekliliğin sonucudur. Iveco Kılıçlar otomotiv Mersin ve Adana'da tesislerinde 100 çalışanla satış ve satış sonrası alanlarda hizmet veriyor. Iveco'nun farklı ihtiyaçlar için ürettiği kendi sınıflarının lideri; Stralis, Daily, Eurocargo ve Tracker modellerinin pazarlamasını yürüten Kılıçlar Otomotiv, yılda 350'yi aşkın araç satışı gerçekleştirmektedir” ifadelerini kullandı.

 


Etiket: mersin, sanayi, otomotiv, mtsob


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Hakimiyet Gazetesi Mersin | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA