Mustafa Mızrak | BİZE NE | Hakimiyet Gazetesi

 
 
 

 
image Mustafa Mızrak
BİZE NEYazı Tarihi : 14.08.2022
 E-Mail :

 

Özellikle sosyal medyada oldukça ayarsız yorumlarla karşılaşabiliyoruz. Bu yorumları bazıları 'ifade özgürlüğü' olarak tanımlayabiliyor. Fakat neredeyse hiçbirinin ifade özgürlüğüyle ilgisi yok, alenen nefret söylemi. Fiziksel özellikleri alay konusu etmemeliyiz. Bir insana "Şişko" diye hakaret etme hakkımız yok. Fazla kilo sizi rahatsız ediyorsa kilo almamaya bakın, başkasının kiloları bizi ilgilendirmez. Fiziksel özellikleri alay konusu etmemeliyiz. Bir insana "Şişko" diye hakaret etme hakkımız yok. Fazla kilo sizi rahatsız ediyorsa kilo almamaya bakın, başkasının kiloları bizi ilgilendirmez. Görseli sadece kiloyla kalsa iyi; kellikle, göz sorunlarıyla, mesela büyük kalçayla alay etmek gibi yanlışlara düşüyoruz. Aynaya dönüp baktığımızda kendimizde onlarca benzer şey bulabilecekken üstelik. Psikolojik rahatsızlıkları alay konusu etmemeli, hakaret ifadeleri olarak kullanmamalıyız. Psikolojik rahatsızlıkları alay konusu etmemeli, hakaret ifadeleri olarak kullanmamalıyız. Cinsiyeti, cinsel yönelimi sebebiyle bir insana hakaret etmemeli, bunları hakaret tabirleri olarak kullanmamalıyız. Nelerden bahsettiğimi herkes çok iyi biliyor esasında. İnsanların medeni hallerinden bize ne. Bir insan bekar mı, dul mu, evli mi hiçbirimizi alakadar etmez! "Evde kalmış kız kurusu" demeden evvel bir düşünelim. İnsanların medeni hallerinden bize ne. Bir insan bekar mı, dul mu, evli mi hiçbirimizi alakadar etmez. Engelli insanlar kusurlu değillerdir, hakaret tabirine malzeme olacak hiçbir yanları yoktur. Ne acınmaya ihtiyaçları vardır, ne de yerilmeye. "Özürlü", "Sakat", "Spastik" demeden evvel bunu düşünmekte fayda var. Hiç tanımadığımız bir insanın kılık kıyafeti bizi zerre alakadar etmez. Kimsenin zevki bize uymak zorunda değil. Herkes aynı giyinse dünya tek tip formayla gezen insan cennetine döner. "Bana ne" demeyi öğrenmek lazım. İnsanların meslekleri bir alay konusu veya hakaret gerekçesi değildir. "Çöpçü!" diye bir "hakaret" var örneğin. Emekçi insanları yaptıkları işten ötürü aşağılamanın elle tutulur bir yanı yok. İnsanların kendi bedenleriyle ilgili verdikleri kararlar alay konusu olamaz, hakaret tabirine dönüşemez. "Erkek gibi saçını kazıtmış", "Karı gibi küpe takıyor" İki günahı aynı anda işliyor oluruz. Yok 'başını kapamış', yok 'kıçını açmış', tüm bunlardan bize ne. Kişinin kendi tercihi, saygı duymakla yükümlüyüz. Sevgiyle Kalın. Esenlikte Yaşayın. Mustafa Mızrak / Gazeteci / Yazar


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
 
  BASIN İLAN
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.net © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA