image Mustafa Yüksel
AKDENİZ’İN KADERİNİ DEĞİŞTİREN BAŞKANYazı Tarihi : 4.11.2021
 E-Mail : turkiyemotor@gmail.com

 

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, düzenlediği değerlendirme toplantısında, görevdeki 2,5 yılını değerlendirdi. Öncelikle sayın başkana ve basın ekibine teşekkür etmek lazım. Düzenledikleri değerlendirme toplantısı kusursuz bir şekilde organize edilmişti. Başkanın sunumu, hazırlanan slayt her şeyi açık bir şekilde gösteriyordu. Başkanı ve ekibini kutluyorum...

Aslında 31 Mart 2019 tarihi Akdeniz için bir milattır. 2019 yerel seçimlerinde HDP ve CHP’nin 20 yıllık kalesinde seçimi kazanan AK Partili Mustafa Gültak, göreve gelir gelmez yaptıklarıyla birilerinin kimyasını ve ezberini bozdu.

Değerlendirme toplantısı yapılmasa dahi gazeteci olarak bizler ve Akdeniz’de yaşayan vatandaşlar Başkan Gültak’ın zaten kent için neler yaptığını görüyor ve iyi biliyor… Başkan göreve gelir gelmez yıllardır ihmal edilen Akdeniz’in makus talihini değiştirip hak ettiği hizmetleri alması için çalışıyor, ilçeyi değişim ve dönüşümün merkezi yapıyor. İnsan odaklı hizmet anlayışıyla, kısıtlı bütçe ile azami bir verimle kullanarak hizmet üretmeyi sürdürüyor.

Yerel yönetim sürecinin başarısı, halkla ilişkiler araçları ve faaliyetlerinin etkinliği ile doğrudan bağlantılıdır. Bir yerel yönetim ne kadar etkin ve verimli halkla ilişkiler faaliyeti yürütüyorsa, yerel hizmetleri de o kadar iyi hayata geçiriyor anlamına gelir. Dolayısıyla halkla ilişkiler ve halkla ilişkiler çalışmaları özelinde tanıma ve tanıtma faaliyetleri, kamu yönetimi ve yerel yönetimler açısından önemli bir yere sahiptir. Özellikle yerel yönetimlerde etkin ve verimli bir yönetim tarzının inşası ve sürekliliğinin sağlanması için, halkın nabzı iyi tutulmalı ve halkla iyi ilişkiler geliştirilmelidir. İşte Başkan Gültak bunu çok iyi ve başarılı bir şekilde yapıyor.

Gece-gündüz demeden iyi veya zor gününde halkın sürekli yanında. İlçede yaşayan insanların etnik kimliğine ya da siyasi partisine bakmadan onların mutluluğu ile seviniyor, derdiyle dertleniyor.  Kapalı kapılar ardında değil, haftanın 7 günü insanların içinde. Hem hizmetleri yerinde inceliyor hem de eksikleri yerinde görüyor.

Her gün sahada olan Başkan Gültak, bunun yanı sıra haftanın 2 gününü de mahalle toplantılarına ayırıyor. Vatandaşların istediği her an başkanla görüşme fırsatının olmaması ve bunun ötesinde başkanla görüşmek için randevu almaktaki zorluklar bu tür günler düzenlenmesinin önemini artırıyor. Başkan Gültak’ın bu toplantılarda halkın sorunlarını, isteklerini ve beklentilerini doğrudan birinci ağızdan duyuyor. Sosyal belediyecilik ile ‘Evde Bakım Hizmetleri’nden tutun, ‘Hoş Geldin Bebek’ projesine, psikolojik destekten kişisel bakım hizmetine kadar birçok şeyi muhtarlarla birlikte koordineli bir şekilde yürütüyor. Başkan Gültak’ın sosyal medya adreslerini incelediğiniz de bu yazdıklarımı sizler de görebilirsiniz.

Peki Başkan Gültak, vatandaşın sevgisini kazanmasının dışında neler yaptı Akdeniz’de?

Başkan Gültak 2,5 yıllık süre içerisinde hem kentin ve ilçenin kaderini değiştirecek kentsel dönüşüm projesini başlattı hem de borç batağına saplanmış belediyenin 24 milyonluk borcunu ödedi. Özellikle Çay Mahallesi'nde TOKİ ile birlikte gerçekleştirilen 'yerinde kentsel dönüşüm' projesi, Türkiye'ye örnek olacak türden.

Başkan Gültak, toplumun çekirdeği ve temel yapısı olan aileye ve kadınlara büyük önem veriyor, kadının sosyal ve ekonomik statüsünü geliştirmek, eşitsizlikleri ortadan kaldırmak için Akdeniz’de “Sağlıklı İletişim Mutlu Aile” sloganı ile projelendirilen Kadın ve Aile Danışmanlığı Merkezi’ni hizmete açtı. Yine Akdeniz ilçesinde yaşayan dezavantajlı durumdaki kadınlara için Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP) işbirliğinde, ilçeye ‘Kadın Konuk Evi’ni kazandırıyor. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı protokol imzalayıp Mersin'deki kadınlara 4 milyon TL'nin üstünde kredi dağıtımı yapılmasına aracı oldu.

Mersin’in son 120 yıla damgasını vurmuş siyasetçileri, spor adamları, sanatçıları, eğitimcileri, valileri ve kentte iz bırakmış birçok düşünürün ve Mersin tarihinin anlatıldığı İz Bırakanlar Müzesi’ni açıyor.

Bunun dışında Akdeniz’e ilk defa sıcak ve soğuk asfalt tesisini kazandırıyor. Akdeniz’de ikamet edip üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerimizden; 4 yıllık bölüm kazananlara bin 200 TL; 2 yıllık bölüm kazananlara da 500 TL öğrenim desteği veriyor. Dezavantajlı durumdaki gençlerimize fırsat eşitliği sağlayan kurslar düzenliyor. Eğitim Akademisi ile gençlerimiz üniversite kapılarını aralıyor. Nakliyeciler sitesi için inisiyatif alıp yer sorunu çözdü. Belediyeye maddi külfet olmasın diye başka kentlerin il ve ilçe belediyeleriyle ‘Kardeş Belediyecilik Protokolü’ kapsamında araç hibeleri alıyor. Tüm bunların dışında kültür-sanat faaliyetlerini ihmal etmiyor. Konserler ve festivaller düzenliyor.

‘Başkanın görevi bu tabi ki yapacak’ diyebilirsiniz. Ancak iş öyle görüldüğü gibi değil. Yıllardır, Akdeniz sahipsiz bırakılmış! Yerel yönetimin başına geçen herkes hizmet değil siyaset yapmış!

Uzun lafın kısası…

Başkan 2,5 yıllık sürede kimsenin yapmaya cesaret edemediği kentsel dönüşüm ve hayata geçirdiği diğer projeleriyle hem Akdeniz’in makus talihini hem de Mersin’in kaderini değiştirmeyi başardı. 


  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  GAZETEMİZ
 
 
  BASIN İLAN
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 

Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinhakimiyet.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. mersinhakimiyet.com basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA